NYITÓ SAJTÓKÖZLEMÉNY
Sátoraljaújhely Város Önkormányzata közel 4 milliárd 300 millió forint támogatásban részesült Tokaj-Zemplén Térség fejlesztési program megvalósításához az 1791/2020. (XI.11.) Korm. határozat kapcsán nyújtandó célzott pénzügyi támogatás forrásaiból, melynek köszönhetően az önkormányzat megkezdte a “Nemzeti Összetartozás Hídja-Szárhegy és a Várhegy közötti kötélhíd építése”című projekt megvalósítását.
A fejlesztés célja egy gyalogos függőhíd építése, amely a Vár-hegyet és a Szár-hegyet köti össze. A híd induló célállomása a Vár-hegy lesz, mely Újhely várának romjait rejti. A másik végpont pedig a Szárhegy, ahol a Magyar Kálvária 14 bástyaszerű állomásain, szerpentin gyalogút mentén a 38 trianoni békadiktátummal a történelmi Magyarországtól elcsatolt városok, vármegyék neve és címere követhető. A Szárhegy tulajdonképpen egy egykori óriási vulkán kalderájának közepe, a kráter peremét pedig a Várhegy-Sátorhegy-Kecskehát-Magashegy íves vonulata adja.
A projekt során megtörténik a kötélhíd szerkezetének megépítése, az összes hídtartozékkal együtt. A kötélhíd hídfőinek környezetében környezetrendezési feladtokat hajtanak végre, beléptetőkapukat építenek. A hídfőket megközelítő üzemi és gyalogos utak is készülnek. A létesítmény speciális jellege miatt a működtetéshez elengedhetetlenül szükséges, hogy a lehorgonyzási pontok folyamatosan elérhetők és megépíthetők legyenek, ezért a forgalomtól elzártan épül mind a Várhegy, mind a Szárhegy oldalán a lehorgonyzási pontok megközelítését biztosító üzemi út. A támfal építések melett, kiszolgáló közművek épülnek, valamint a kötélhídra és a hídfőkbe telepítendő összes hídi közmű kiépítése és beüzemelése megtörténik.
A projekt a Pénzügyminisztérium támogatásával valósul meg.
A projekt tervezett megvalósítási ideje: 2021. január 01.-2024. december 31.
A támogatás összege: 4.299.998.755 millió forint
A támogatás forrása: a 1791/2020 (XI.11.) Korm. határozatban meghatározott Tokaj-Zemplén Térség Fejlesztési Program 2020-2024 közötti megvalósításához nyújtott célzott pénzügyi támogatás
További információ kérhető: Fejlesztési Csoport, 06 47/525-100 fejlesztes@satoraljaujhely.hu
ZÁRÓ SAJTÓKÖZLEMÉNY
Befejeződött Sátoraljaújhelyen a “Nemzeti Összetartozás Hídja-Szárhegy és a Várhegy közötti kötélhíd építése” projekt
Sátoraljaújhely Város Önkormányzata közel 4 milliárd 300 millió forint támogatásban részesült Tokaj-Zemplén Térség fejlesztési program megvalósításához az 1791/2020. (XI.11.) Korm. határozat kapcsán nyújtandó célzott pénzügyi támogatás forrásaiból, melynek köszönhetően az önkormányzat befejezte a “Nemzeti Összetartozás Hídja-Szárhegy és a Várhegy közötti kötélhíd építése”című projekt megvalósítását.
A fejlesztés célja volt egy gyalogos függőhíd építése, amely a Vár-hegyet és a Szár-hegyet köti össze. A híd induló célállomása a Vár-hegy, mely Újhely várának romjait rejti. A másik végpont pedig a Szárhegy, ahol a Magyar Kálvária 14 bástyaszerű állomásain, szerpentin gyalogút mentén a 38 trianoni békadiktátummal a történelmi Magyarországtól elcsatolt városok, vármegyék neve és címere követhető.
A Zemplén Kalandparkba tervezett híd járófelületének szélessége 1,2 méter. Ez a szokásosnál nagyobb érték lehetővé teszi, hogy a híd mindkét irányból, a Szár-hegy és a Várhegy felől is megközelíthető legyen. Ez azért is óriási eredmény, mert a függőhidak többsége csak egy irányból járható be. A projekt során összesen 24 162,4 méter hosszúságú kábelt használtak fel, ami jelentős mértékben hozzájárul a híd szerkezeti stabilitásához és terhelhetőségéhez. A híd építése során 12 000 darab csavart használtak fel, és 58 darab 21 méter mélyre fúrt talajhorgony képezi a híd alapját. A teljes acélszerkezet összsúlya – beleértve az alaptesteket és a hídfők betonacélját – 496,55 tonna, ami a szerkezet robusztusságát és tartósságát garantálja. Remekül szemlélteti a híd kivételes mechanikai terhelhetőségét a hídszerkezeten fellépő húzóerő nagysága, ami 13 200 kN (kilonewton).
A híd első mozgó neve a Nemzeti Összetartozás Hídja, több okból. A három ország határánál épülő híd az anyaországi és a határon túli magyarság szimbolikus egységének kifejeződése. A névválasztás egyúttal tiszteleg a magyar nemzet történelmi és kulturális öröksége előtt, kiemelve a nemzeti identitás és az összetartozás fontosságát.
A projekt a Pénzügyminisztérium támogatásával valósult meg.
A projekt tervezett megvalósítási ideje: 2021. január 01.-2024. december 31.
A támogatás összege: 4.299.998.755 millió forint
A támogatás forrása: a 1791/2020 (XI.11.) Korm. határozatban meghatározott Tokaj-Zemplén Térség Fejlesztési Program 2020-2024 közötti megvalósításához nyújtott célzott pénzügyi támogatás
További információ kérhető: Fejlesztési Csoport, 06 47/525-100 fejlesztes@satoraljaujhely.hu